KOLEJNY KROK: ŚWIATOWY KONGRES W OLSZTYNIE

Biografia Mikołaja Kopernika oraz zagadnienia muzealno-konserwatorskie poświęcone pamiątkom związanym z działalnością i dorobkiem astronoma to tematy przewodnie trzeciej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która od 21 do 24 czerwca odbywać się będzie na UWM w Olsztynie.

Spotkanie Rady Programowej Kopernikańskiego Portalu Naukowego

16 maja 2023 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej Portalu NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS w nowym składzie.

Zapraszamy na 21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Wielkimi krokami zbliża się 21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu. W programie tegorocznej edycji, której hasło przewodnie to "Pięć wieków po Koperniku", znajdzie się ok. 100 imprez. Festiwal potrwa od 22 do 24 kwietnia.

Czasy studenckie Mikołaja Kopernika

Co czytał Kopernik? W jakich wykładach uczestniczył jako student? Jakie postaci spotkał na swojej edukacyjnej ścieżce? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szuka prof. Marian Chachaj w książce "Mikołaj Kopernik. Czasy studenckie". Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK z okazji Roku Kopernika.

Polsko-kanadyjska wystawa o Koperniku

Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor, we współpracy z kilkoma instytucjami w Polsce i Kanadzie, w związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, stworzyło wystawę biograficzną o astronomie.

Znaczki z podobizną Kopernika

W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika powstaje wiele inicjatyw, których celem jest oddanie hołdu wielkiemu astronomowi. Postać ta niezmiennie fascynuje badaczy, artystów czy rzemieślników.

Profesor Jim Peebles o odkryciach

W specjalnym wywiadzie towarzyszącym inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UMK, prof. Phillip James Edwin Peebles opowiedział o kopernikańskim dziedzictwie, wpływie odkryć Kopernika na świat naukowców oraz największych wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną astronomią.

Ruszył Światowy Kongres Kopernikański

19 lutego, dokładnie w 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, na UMK zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański, który nasz Uniwersytet organizuje wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Instytutem Historii Nauki PAN.